Skip to content

200 South Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block1
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0001

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,544
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$246,900
49%
Improvement Value:$260,200
51%
Total Assessment$507,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,022+1.9%
2024$12,782+5.6%
2023$12,104+1.6%
2022$11,910+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 20211, Page 19993

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,515DeedBook 20180, Page 38172Recorded5/2/2018

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,515DeedBook 20160, Page 11385Recorded2/4/2016

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5352, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1960