Skip to content

Hillside Terrace R.E.S.West Orange, NJ 07052

Last Sale Date
Mar 6, 2023

Property Information

Block1
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0001

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR-6
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$15,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$347+2.0%
2024$340+5.6%
2023$322+1.6%
2022$317+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0