Skip to content

10 Rollinson StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Apr 30, 1986

Property Information

Block20
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,860
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$223,800
44%
Improvement Value:$282,100
56%
Total Assessment$505,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,244+1.9%
2024$12,019+5.6%
2023$11,381+1.6%
2022$11,198+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,860DeedBook 4920, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1927