Skip to content

40 Whittingham PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1907

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 19, 2017

Property Information

Block20
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,911
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,200
40%
Improvement Value:$295,800
60%
Total Assessment$492,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,682+1.9%
2024$11,467+5.6%
2023$10,859+1.6%
2022$10,684+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,464DeedBook 20180, Page 2476

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5157, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1907