Skip to content

45 Pillot PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Nov 6, 2013

Property Information

Block23
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,286
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,400
46%
Improvement Value:$236,400
54%
Total Assessment$437,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,258+1.9%
2024$10,070+5.6%
2023$9,535+1.6%
2022$9,382+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$219,000

To:

Sq Ft1,541DeedBook 12469, Page 9645

Property Built

Built

Year Built: 1926