Skip to content

25 Hazel AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 10, 2014

Property Information

Block27
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,320
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,800
45%
Improvement Value:$240,200
55%
Total Assessment$433,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,541+1.9%
2024$11,329+5.6%
2023$10,728+1.6%
2022$10,556+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,697DeedBook 12496, Page 5418

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5486, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1927