Skip to content

50 Quinby PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1916

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 3, 2019

Property Information

Block23
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class45
Description2SS
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,798
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,400
38%
Improvement Value:$343,300
62%
Total Assessment$552,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,766+1.9%
2024$11,550+5.6%
2023$10,937+1.6%
2022$10,761+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 20190, Page 34959

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 5688, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1916