Skip to content

48 Pillot PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 26, 2004

Property Information

Block24
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,190
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,800
51%
Improvement Value:$192,000
49%
Total Assessment$388,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,108+1.9%
2024$9,922+5.6%
2023$9,396+1.6%
2022$9,245+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,190DeedBook 6124, Page 531

Property Sale

Sale
$218,800
DeedBook 5952, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1929