Skip to content

10 Wellington AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1932

Last Sale Price
$283,500
Last Sale Date
Oct 30, 2008

Property Information

Block37
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0011

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1144/1932
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,190
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$246,600
51%
Improvement Value:$232,600
49%
Total Assessment$479,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,530+1.9%
2024$10,336+5.6%
2023$9,788+1.6%
2022$9,630+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$283,500

To:

Sq Ft1,190DeedBook 12165, Page 1715

Property Sale

Sale
$151,500
DeedBook 5709, Page 328

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5650, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1932