Skip to content

8 Pillot PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2022

Property Information

Block24
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,116
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,000
51%
Improvement Value:$195,300
49%
Total Assessment$396,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,373+1.9%
2024$9,201+5.6%
2023$8,712+1.6%
2022$8,572+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 20190, Page 50175Recorded6/3/2019

Property Sale

Sale
$233,900
DeedBook 12164, Page 9110

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5147, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1915