Skip to content

529 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1906

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 5, 2011

Property Information

Block26
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
DescriptionCO
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage2,104
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,700
45%
Improvement Value:$257,100
55%
Total Assessment$464,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,223+1.9%
2024$11,017+5.6%
2023$10,432+1.6%
2022$10,264+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 6027, Page 888

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5725, Page 280

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5277, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1906