Skip to content

8 Cross StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 1997

Property Information

Block28
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage2,729
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,500
34%
Improvement Value:$380,400
66%
Total Assessment$577,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,546+1.9%
2024$11,334+5.6%
2023$10,733+1.6%
2022$10,560+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5264, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1945