Skip to content

24 Hillside AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 6, 2017

Property Information

Block33
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,679
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,200
44%
Improvement Value:$335,600
56%
Total Assessment$596,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,314+1.9%
2024$14,051+5.6%
2023$13,306+1.6%
2022$13,092+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,679DeedBook 20170, Page 5169

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5706, Page 551

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4959, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1926