Skip to content

38 Hillside AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block33
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,574
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,000
45%
Improvement Value:$329,000
55%
Total Assessment$601,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,071+1.9%
2024$13,812+5.6%
2023$13,079+1.6%
2022$12,869+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 20151, Page 116Recorded12/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1887