Skip to content

57 Rollinson StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block59
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0020

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,400
45%
Improvement Value:$312,500
55%
Total Assessment$567,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,958+1.9%
2024$11,739+5.6%
2023$11,116+1.6%
2022$10,937+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,660DeedBook 20170, Page 63056

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 12449, Page 6281Recorded8/5/2013

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6158, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1925