Skip to content

521 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1882

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2003

Property Information

Block25
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,628
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,200
44%
Improvement Value:$250,800
56%
Total Assessment$448,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,949+1.9%
2024$9,766+5.6%
2023$9,248+1.6%
2022$9,099+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5817, Page 852

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5478, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1882