Skip to content

44 Wellington AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1932

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 22, 2005

Property Information

Block34
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0013

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,228
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,800
45%
Improvement Value:$285,500
55%
Total Assessment$516,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,164+1.9%
2024$11,941+5.6%
2023$11,307+1.6%
2022$11,126+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 6224, Page 472

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5474, Page 571

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4927, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1932