Skip to content

25 Pine StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 18, 1995

Property Information

Block36
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0011

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,637
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,400
46%
Improvement Value:$289,400
54%
Total Assessment$538,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,984+1.9%
2024$12,746+5.6%
2023$12,069+1.6%
2022$11,875+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4919, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1927