Skip to content

5 South Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1906

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block38
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0011

Building Details

Building Class45
Description2SF/2024/1906
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,428
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,600
33%
Improvement Value:$370,400
67%
Total Assessment$551,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,401+1.9%
2024$11,192+5.6%
2023$10,598+1.6%
2022$10,427+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,428DeedBook 20230, Page 18824

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 5837, Page 560

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5335, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1906