Skip to content

27 Orange Heights AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Apr 27, 1998

Property Information

Block40
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0012

Building Details

Building Class17
DescriptionCO/7/1526/2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,592
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,000
44%
Improvement Value:$363,000
56%
Total Assessment$646,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,535+1.9%
2024$16,231+5.6%
2023$15,370+1.6%
2022$15,123+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000

To:

Sq Ft1,592DeedBook 5540, Page 641

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5305, Page 413

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5251, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1926