Skip to content

6 Birch StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 17, 1994

Property Information

Block31
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0019

Building Details

Building Class17
DescriptionCO/8/1542/1DT
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,641
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$244,000
44%
Improvement Value:$312,600
56%
Total Assessment$556,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,740+1.9%
2024$12,507+5.6%
2023$11,843+1.6%
2022$11,652+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,641DeedBook 5301, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1928