Skip to content

41 Orange Heights AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$768,000
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block40
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0012

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1680/1930
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,776
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,000
44%
Improvement Value:$353,700
56%
Total Assessment$636,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,986+1.9%
2024$15,693+5.6%
2023$14,860+1.6%
2022$14,621+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$768,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 20240, Page 77299

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 6233, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1930