Skip to content

94 Walker RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Sep 21, 1993

Property Information

Block42
Lot180
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0006

Building Details

Building Class17
DescriptionCO/7/1437/1DT
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,878
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,300
41%
Improvement Value:$358,300
59%
Total Assessment$603,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,054+1.9%
2024$14,778+5.6%
2023$13,994+1.6%
2022$13,769+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

To:

Sq Ft1,878DeedBook 5279, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1925