Skip to content

281 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1882

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Feb 2, 2026

Property Information

Block47
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0004

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,226
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$346,800
45%
Improvement Value:$425,300
55%
Total Assessment$772,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,565+1.9%
2024$17,243+7.2%
2023$16,078+1.7%
2022$15,815+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$775,000

To:

DeedBook 20260, Page 14782

Property Built

Built

Year Built: 1882