Skip to content

134 Forest Hill RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Price
$181,500
Last Sale Date
Aug 1, 1989

Property Information

Block52
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1870/1948
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,006
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,500
45%
Improvement Value:$379,700
55%
Total Assessment$687,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,799+1.9%
2024$15,509+5.6%
2023$14,686+1.6%
2022$14,450+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$181,500

To:

Sq Ft2,006DeedBook 5090, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1948