Skip to content

21 Dartmouth RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block52
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/2120/1930
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,741
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,200
48%
Improvement Value:$342,500
52%
Total Assessment$661,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,238+1.9%
2024$15,935+5.7%
2023$15,076-0.0%
2022$15,080+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930