Skip to content

146 Forest Hill RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 20, 2017

Property Information

Block52
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0014

Building Details

Building Class17
Description2SF1G/1628/1930
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,893
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,000
48%
Improvement Value:$371,000
52%
Total Assessment$710,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,668+1.9%
2024$17,344+5.6%
2023$16,423+1.6%
2022$16,159+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,893DeedBook 20171, Page 12767

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5536, Page 388

Property Sale

Sale
$206,500
DeedBook 5064, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1930