Skip to content

63 Hillside AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 11, 2004

Property Information

Block54
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0013

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1632/1931
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,632
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,800
49%
Improvement Value:$327,600
51%
Total Assessment$642,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,193+1.9%
2024$15,895+5.6%
2023$15,052+1.6%
2022$14,810+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 6137, Page 73

Property Sale

Sale
$166,800
DeedBook 5350, Page 101

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4894, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1931