Skip to content

186 Gregory PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1933

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Feb 19, 1999

Property Information

Block55
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,160
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,800
53%
Improvement Value:$286,100
47%
Total Assessment$604,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,703+1.9%
2024$12,470+5.6%
2023$11,808+1.6%
2022$11,618+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500

To:

Sq Ft1,160DeedBook 5596, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1933