Skip to content

18 Gilbert PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
May 25, 2016

Property Information

Block55
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/1705/1930
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,811
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
44%
Improvement Value:$366,800
56%
Total Assessment$656,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,926+1.9%
2024$15,633+5.6%
2023$14,804+1.6%
2022$14,566+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$451,000

To:

Sq Ft1,811DeedBook 20160, Page 47951

Property Sale

Sale
$412,000
DeedBook 12211, Page 4663

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 5689, Page 686

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5244, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1930