Skip to content

9 Koewing PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Price
$528,000
Last Sale Date
Apr 20, 2016

Property Information

Block57
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,472
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,300
43%
Improvement Value:$429,300
57%
Total Assessment$759,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,476+1.9%
2024$19,118+5.6%
2023$18,104+1.6%
2022$17,813+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$528,000

To:

Sq Ft2,472DeedBook 20160, Page 47860

Property Sale

Sale
$537,000
DeedBook 12086, Page 1437

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 5246, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1940