Skip to content

11 Koewing PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block57
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,426
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,300
41%
Improvement Value:$512,400
59%
Total Assessment$869,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,141+1.9%
2024$19,771+5.6%
2023$18,722+1.6%
2022$18,421+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,393DeedBook 12505, Page 6436

Property Built

Built

Year Built: 1950