Skip to content

2 Colony Drive EastWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 11, 2010

Property Information

Block58
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,462
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,600
48%
Improvement Value:$321,500
52%
Total Assessment$614,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,317+1.9%
2024$13,072+5.6%
2023$12,378+1.6%
2022$12,179+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,462DeedBook 12269, Page 9856

Property Built

Built

Year Built: 1920