Skip to content

11 Carter RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1945

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block58
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,745
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,100
44%
Improvement Value:$392,000
56%
Total Assessment$700,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,502+1.9%
2024$18,162+5.6%
2023$17,198+1.6%
2022$16,922+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$799,000

To:

Sq Ft2,745DeedBook 20240, Page 71827

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,745DeedBook 20150, Page 91577

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12205, Page 5840

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5239, Page 338

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4939, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1945