Skip to content

27 Carter RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 13, 2013

Property Information

Block58
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0018

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,691
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,900
51%
Improvement Value:$323,000
49%
Total Assessment$652,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,230+1.9%
2024$19,859+5.6%
2023$18,805+1.6%
2022$18,503+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,105DeedBook 12469, Page 5694

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12079, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1952