Skip to content

71 Rollinson StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block59
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0020

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,387
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,400
47%
Improvement Value:$286,700
53%
Total Assessment$542,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,801+1.9%
2024$12,566+5.6%
2023$11,899+1.6%
2022$11,708+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,387DeedBook 20210, Page 24151

Property Sale

Sale
$273,700

From:

To:

Sq Ft1,819DeedBook 20150, Page 69200Recorded9/22/2015

Property Sale

Sale
$157,100
DeedBook 5645, Page 852

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5000, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1930