Skip to content

69 Rollinson StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$200,005
Last Sale Date
Mar 8, 2001

Property Information

Block59
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0020

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,542
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,400
47%
Improvement Value:$291,700
53%
Total Assessment$547,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,012+1.9%
2024$10,810+5.6%
2023$10,236+1.6%
2022$10,072+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,005

To:

Sq Ft1,542DeedBook 5759, Page 410

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5339, Page 359

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5195, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1930