Skip to content

77 Ashland AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1916
Apartment

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Aug 26, 2019

Property Information

Block61
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0041

Building Details

Building Class15
Description2-3SB
Dwellings7
ZoningI
Sq Footage567
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
25%
Improvement Value:$745,000
75%
Total Assessment$990,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,952+1.9%
2024$22,530+5.6%
2023$21,335+1.6%
2022$20,992+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft5,745DeedBook 20190, Page 82389

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 5544, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1916