Skip to content

85 Ashland AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1916
Apartment

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block61
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0041

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings6
ZoningI
Sq Footage3,717
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
28%
Improvement Value:$538,000
72%
Total Assessment$748,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,565+1.9%
2024$17,243+5.6%
2023$16,328+1.6%
2022$16,065+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft3,717DeedBook 20240, Page 44930

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 12546, Page 9920Recorded4/6/2015

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5464, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1916