Skip to content

119 Ashland AvenueWest Orange, NJ 07052

Vacant Land

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jun 9, 2016

Property Information

Block61
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0041

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningOB-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$72,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,836+1.9%
2024$1,802+5.6%
2023$1,707+1.6%
2022$1,679+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

DeedBook 20160, Page 52164

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 5447, Page 664