Skip to content

10 Park AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1956
Industrial

Last Sale Price
$6,540,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block62
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0041

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings0
ZoningI
Sq Footage41,264
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,596,000
24%
Improvement Value:$5,057,000
76%
Total Assessment$6,653,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$91,649+1.8%
2024$89,994+5.5%
2023$85,297+1.6%
2022$83,949+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$6,540,000

To:

Sq Ft41,264DeedBook 20230, Page 58322

Property Sale

Sale
$1,925,000

From:

To:

Sq Ft41,195DeedBook 20160, Page 2495Recorded1/11/2016

Property Sale

Sale
$907,500
DeedBook 5708, Page 946

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 4856, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1956