Skip to content

81 Lindsley AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block72
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,700
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,600
50%
Improvement Value:$224,700
50%
Total Assessment$452,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,607+1.9%
2024$13,357+5.6%
2023$12,648+1.6%
2022$12,445+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$343,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 12559, Page 7316Recorded6/16/2015

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 12257, Page 9977

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4799, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1900