Skip to content

93 Lindsley AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block72
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,329
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,700
48%
Improvement Value:$214,300
52%
Total Assessment$410,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,368+1.9%
2024$9,196+5.6%
2023$8,708+1.6%
2022$8,568+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,329DeedBook 20181, Page 6541

Property Built

Built

Year Built: 1925