Skip to content

44 Mountain View StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block74
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,437
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$201,300
46%
Improvement Value:$234,100
54%
Total Assessment$435,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,998+1.9%
2024$10,796+8.3%
2023$9,973+1.7%
2022$9,809+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000

To:

Sq Ft1,437DeedBook 20230, Page 23922

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,437DeedBook 20211, Page 34704Recorded11/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1928