Skip to content

15 Mountain View StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 4, 2016

Property Information

Block75
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-6
Sq Footage2,134
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,000
40%
Improvement Value:$305,800
60%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,132+1.9%
2024$11,909+5.6%
2023$11,277+1.6%
2022$11,096+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,362DeedBook 20160, Page 23846

Property Built

Built

Year Built: 1920