Skip to content

31 Mountain View StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 24, 1998

Property Information

Block75
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,465
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,700
49%
Improvement Value:$213,700
51%
Total Assessment$419,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,033+1.9%
2024$9,849+5.6%
2023$9,326+1.6%
2022$9,176+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,465DeedBook 5538, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1921