Skip to content

23 Mountain View StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2012

Property Information

Block75
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0028

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,661
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
46%
Improvement Value:$249,800
54%
Total Assessment$464,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,218+1.9%
2024$11,012+5.6%
2023$10,428+1.6%
2022$10,260+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928