Skip to content

32 Gregory AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block77
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0030

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,534
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,900
53%
Improvement Value:$245,800
47%
Total Assessment$524,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,652+1.9%
2024$11,434+5.7%
2023$10,814+1.7%
2022$10,636+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954