Skip to content

14 Edgehill RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$402,500
Last Sale Date
Jul 25, 2011

Property Information

Block89
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0038

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,105
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$427,700
46%
Improvement Value:$493,800
54%
Total Assessment$921,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,610+1.9%
2024$20,231+5.6%
2023$19,158+1.6%
2022$18,850+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$402,500

To:

Sq Ft3,105DeedBook 12327, Page 7458

Property Built

Built

Year Built: 1930