Skip to content

22 Stockman StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2005

Property Information

Block8
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,410
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,900
51%
Improvement Value:$202,700
49%
Total Assessment$413,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,213+1.9%
2024$9,044+5.6%
2023$8,564+1.6%
2022$8,427+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$151,500
DeedBook 5973, Page 531

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5752, Page 832

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 5631, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1912